Güncel Teknoloji

Whatsapp Brezilya’da Neden Yasaklandı?

Whatsapp Brezilya’da Neden Yasaklandı sorusunun cevabını verecek olursak, öncelikle başlıktan dolayı yanlış anlaşılma olmasın hemen belirtelim, Whatsapp uygulaması brezilyada temelli değil sadece kırk sekiz saat süreyle kapatıldı. Akıllı telefonlar için hem yazışma hem de görüntülü çağrı özelliği ile artık vazgeçilmez bir hal alan Whatsapp ile ilgili son zamanlarda bol miktarda haber görmekteyiz, fakat bu sefer konu olan haber biraz farklı.

Brezilyanın Sao Paulo kentinde yerel bir mahkeme yaptığı soruşturma sırasında Whatsapp ile işbirliği teklif etmiş fakat Whatsapp bu teklifi geri çevirmiş, bunun üzerine mahkeme 48 saat süreyle Whatsapp uygulamasına erişimi durdurmuş. Brezilya’da İnternet kullanıcılarının %93’ünün günde en az bir defa kullandığı uygulamaya gelen 2 günlük yasaktan sonra, İnternet kullanıcılarının rakip uygulama Telegrama yöneldiği tespit edildi, 3 saat içerisinde 500.000 kişi bu uygulamayı yükledi, 2 günlük yasak boyunca bu sayı 1.5M rakamına ulaştı. 2 gün süren yasağın ardından uygulama tekrar erişime açıldı.

Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen bu olayın ardından, bu defa Şubat 2015 tarihinde çocuk pornografisi materyalleri paylaşılması sebebiyle gelen şikâyetler üzerine erişim tamamen yasaklandı. Konunun araştırılması için Whatsapp firmasına talepte bulunan mahkeme, firmanın Brezilyada ofisi olmaması ve bu talebe cevap gelmemesi sebebiyle tamamen erişimi engelleme kararı aldı.

2015 yılında yaşanan bu süreçlerin ardından, geçtiğimiz günlerde BBC’de yer alan habere göre, Rio De Janerio kentinde, yerel mahkemede, hâkim Daniela Barbosa de Souza’nın yürüttüğü dava ‘da, uygulama yöneticilerinin yürütülen soruşturmada istenen bilgileri vermemesi sebebiyle, Whatsapp’ın kapatılması yönünde karar verdi. Yargıç Souza, bilgilerin 3 defa istenildiği halde teslim edilmediğini belirterek bu kararı almak zorunda kaldığını belirtti.

Bildiğiniz gibi ülkemizde de buna benzer durumlar yaşanmakta, mevcut hükümet bazı Twitter hesaplarını Twitter’dan istemekte fakat olumsuz yanıt alındığında yerel mahkeme kararıyla Twitter sitesine erişim yasağı getirilmekte. Benzer bir durum Youtube için ‘de geçerli, hükümetin uygunsuz içeriklerin silinmesi talebine zaman zaman olumsuz cevap veren Youtube’da ülkemizde zaman zaman yerel mahkemelerce erişim engellemesiyle karşı karşıya kalıyor.