Teknoloji

Ukrayna’dan Gelen Tarım Eserleri İçin ‘İstisna’ Getirildi

Rusya, geniş çaplı askeri bir ‘operasyon’ ile Ukrayna hudutları içine girmişken ve iki ülke ortasında savaş başlamışken, her iki ülkeyle de münasebeti olan Türkiye’de kimi telaşlar doğmuştu. Bu telaşların en büyüklerinden biriyse tarım eserlerine yönelikti. Bilhassa buğdayda Rusya ve Ukrayna’ya bağlı olan Türkiye, bugün buna yönelik önlem gayeli yeni bir karara imza attı.

Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı, Ukrayna’dan yapılacak tarım eserleri ithalatında uygulanacak temeller hakkında değerli değişikliklere yer verdi. Karara nazaran, Ukrayna’da yaşanan gelişmeler nedeniyle Ukrayna özelindeki tarım ithalatına istisna getirildi. Bu istisnayla Türkiye, besin arz güvenliğinin sağlanmasını hedefleyecek.

Resmi denetimlerde evrak aranmayacak:

Cumhurbaşkanı Kararı’na nazaran Türkiye’de besin arz güvenliğinin sağlanması ve besin eserlerinde erişimde sorun yaşanmaması hedefiyle, Ukrayna’dan yüklenen ziraî eserlerin ithalatında yahut transit ticaretinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunulması mecburî olan resmi sertifika ve belgeler, Ukrayna yetkili otoriteleri tarafından yine düzenlenmeye başlayıncaya kadar resmi denetimlerde aranmayacak. Resmi denetimler, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından risk asıllı tahlil sıklığına nazaran yürütülecek.

Buğday fiyatları son yılların en yüksek düzeyine ulaşmıştı:

Dünyadaki buğday üretiminin büyük çoğunluğunu gerçekleştiren iki ülke ortasında çıkan savaş, buğday fiyatlarının son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına neden olmuştu. Buğdayın ton fiyatı, 440 dolara kadar ulaşmıştı. Bir ay evvelki ihalesinde buğdayın tonunu 350 dolardan alan Toprak Mahsulleri Ofisi, geçtiğimiz gün düzenlediği ihaledeyse 408 ila 518 dolar ortasında teklifler almıştı.

Etiketler: , ,