İş Dünyası

Tüketiciler Mağaza Atmosferinden Etkilenir Mi?

Mağaza atmosferi, o yerin mimarisi, ışıklandırması, vitrini, dekorasyonu, satılan malzemenin doğru sunumu, hatta çalınan müzik gibi birçok faktörlerden oluşur dense de fiziksel ve görsel özelliklerin dışında, çalışan personel ile müşteri arasındaki elektrik, sunulan hizmetler ve tabi ki güler yüz de bu atmosferi belirleyen en önemli unsurlardır.

Alışveriş için bir mağazaya girdiğimizde çalışan personelden kimimiz ilgi alaka kimimiz de serbestlik bekler. Her insanın türlü türlü alışkanlık ve karakterleri bulunur. Bir çalışan için kimin ne zaman neyi istediğini bilebilmek çok zordur. Ama önemli olan müşterinin memnun ve alışveriş yapmış bir şekilde mağazadan ayrılmasıdır.

Günümüzde ekonomik zorluklar, uzun ve yorucu çalışma saatleri, aile veya iş içi huzursuzluklar insanların tahammül seviyelerini düşürmüş ve birçok kişiyi depresyon denilen çağın hastalıklarından birinin altına almışken, iyi hizmet verebilmek ve müşteri memnuniyeti yaratabilmek çok zor bir hale gelmişse de hizmet sektöründeki çalışanlara verilebilecek özel eğitimler ile istenilen başarı yakalanabilmektedir.

Hep görülmüştür ki kaliteli ve uygun ürünler sunan aydınlık ve ferah bir mağaza da alışveriş, personelin bilgi, beceri ve güler yüzü ile birleştiğinde daha da çok artmıştır. Ancak işverenin fazlaca maddi beklentisi, çalışanlara düşük maaş ile sattığı ürün üzerinden verdiği prim satış baskısı yaratmaktadır. Bu durum da müşteri tarafından hissedildiğin de alışveriş yapmama veya bir daha oraya gelmeme gibi istenmeyen durumlar doğurmaktadır.

Özetle

Tüketiciler Mağaza Atmosferinden Etkilenir Mi Bu soruya çok kısa bir cevap vermek gerekirse evet etkilenir. Mağaza atmosferinin görsel temalarla güzel hale getirilmesi kadar müşteriler için alış verişi memnun edici hale getirmek, harcama kapasitelerini arttırmak, dışarıda tanıdığı kişilerden sizin hakkınızda bahsederken olumlu cümleler kullanmasını sağlamak, tekrardan gelme olasılığını artırmak için de insan ilişkilerine de önem vermek gerekmektedir…