Genel Kültür

Teknolojinin İnsan Hayatına Etkisi

Teknolojiyi Adım Adım İleriye Taşıyan Alanlar Mühendislik Ve Tıp!

Mühendislik kuşkusuz gelişen ve değişen çağın vazgeçilmez mesleklerinden biri. Gelişim içinde olan dünyamız gün geçtikçe uzay çağını yakalamaya adım adım ilerliyor. Bundan 100 yıl önce bırakın insansız hava aracını tasarlamak insanlar beyin-bilgisayar ara yüzleri ile aracı kontrol etmeyi düşünemezlerdi bile.

Çağımız mühendisleri sadece hava araçlarını tasarlamakla kalmıyor bunları kontrol edebilen sistemler geliştiriyor. Bilgisayarlar, televizyonlar, telefonlar, tabletler vb. Peki bu derece ilerleyen teknoloji çağındayken Teknolojinin İnsan Hayatına Etkisi nasıldır?

Bu Durumdan En Çok Bebekler Ve Çocuklar Zarar Görüyor!

Ailelerin çocukların davranışlarına karşılık net bir tavır sergileyememeleri ve duyarsızca hareket etmeleri başlıca sebeplerden sayılabilir. Çocuklarımıza karşı olan tavırlarımızda net bir tutum sergileyemediğimiz sürece ve duyarlı olmadığımız sürece daha fazla zarar görecekler.

ABD Çevre Sağlığı Örgütü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Devra Davis’in yaptığı çalışmalar sonucu en büyük zararı çocukların gördüğünü belirtti. Çocukçuların kafatası daha ince ve beyninde daha fazla sıvı olduğu için hasar bizde oluşan hasardan kat ve kat fazla. Buna ek olarak radyasyonun bebeklerin teninde, beyninde ve gözlerinde hasarlara yol açtığı belirtildi.

Peki, Ya Bizler?

Elimizin altındaki telefon birçok kolaylık sağlasa da bize zararı oldukça fazla. Beynimizi tembelleştiriyor. Araştırma yapmak yerine her şeyi hazır bulduğumuz internet sitelerinde dolaşarak aslında kendimize kolaylık sağladığını düşünmekte zarar veriyoruz. Beynimizdeki hasarı gittikçe derinleştiriyoruz. Kendimizi internetin derin dünyasına bıraktıkça çevremizden kopup ilerliyoruz.

Asosyallikler, psikolojik sorunlar, internet bağımlılığı, yalnızlık düşüncesi, toplumdan uzaklaşma gibi birçok sorun kendimizi telefona internete bağımlı kılmamızdan. Çevremize baktığımızda 5 yaşından tutun 75 yaşına kadar herkes telefonla meşgul. Belki de kanserin genç yaşlara inmesindeki en büyük neden budur! Elbette saydığımız tüm sorunlara cevap arayacak ve bulacak olan yine teknoloji. Kim bilir bakarsınız filmlerde bile görmediğimiz hayal edemeyeceğimiz daha neler göreceğiz!