Genel Kültür

Teknoloji ve 40 Yaş Üzeri Kadınlar

Geleneksel medya araçları olan gazete ve televizyonun yavaş yavaş yerini yeni medya düzenine bıraktığı gözle görülür bir şekilde ortada. Bunun sebebi elbette gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte iletişim ve kitle araçlarının da değişiklik göstermesi. Bu iletişim ve kitle iletişim araçlarının genellikle gençler tarafından tercih edilmesinin sebebi ise çok hızlı şekilde değişim göstermesi. Geleneksel medya dediğimiz kavramın araçları 50 yılda bir değişim gösterirken, yeni medya araçları birkaç ayda dahi değişiklik göstermektedir. Bu değişimin hızına ayak uydurabilecek olanlar da aynı teknolojiyle doğup, büyüyen ve gelişen gençlerdir.

Geleneksel Medya Dönemi İnsanları

Bu dönem insanlarının yenilik adında yapılan teknolojiye pek fazla adaptasyonu yoktur. Çünkü alışmış oldukları düzen bu şekilde değildir. Onlar bildikleri, gördükleri şeyleri çocukluklarında da, gençliklerinde de, yaşlılıkların da aynı şekilde görmüş ve doğru kabul etmiştir. Fakat yeni bir düzen olarak karşılarına çıkan bu yeni medya araçlarını yadırgamalarına rağmen bir adaptasyon sürecine de girmişlerdir.

Değişen Annelerimiz Teknoloji ve 40 Yaş Üzeri Kadınlar

Bu adapte olma durumu ne kadar olumludur biz gençler için bu konu tartışmaya açıktır tabi. Fakat annelerimiz tarafından düşününce, özellikle ev hanımı olanlar ev içerisinde uğraşacakları yemek yapmak, çocuk bakmak, çamaşır yıkamak, ev temizlemek uğraşları dışında buldukları bu haşır neşir kaynağını oldukça sevdikleri gözlenebilir. Özellikle arkadaş çevresinde kullanan varsa bu yeni medya araçlarını o zaman çok daha istekli oluyor hanımlarımız.

Çünkü akranları tarafından sürekli konuşulan ve kulaklarında olan bu söylemler, kendileri kullanmadıkları zaman dışlanmış, kabullenilmemiş düşüncesini yaratıyor üzerlerinde. Sanmayın ki toplum veya yaşıtları tarafından kabul edilmek yalnızca ergen yaştaki gençlere mahsus. Her yaşın bir adaptasyonu, bir arkadaş çevresi ve kabul görme isteği var. Bununla paralel düşünürsek teyzelerimiz, annelerimiz arkadaşlarıyla sıkça bu tür yeni medya sohbetlerinde ve hatta gençler gibi ellerinde telefon, tabletler sohbet etmeyi unutmuş hale dönüşmektedir.