Genel Kültür

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi adını bulunduğu ilçe olan Tarsus’tan almaktadır. Tarsus ilçe merkezine 2 km mesafedeki Tarsus Şelalesi Berdan (Kydnos) Çayı üzerindedir. Berdan nehrinin 5 metre yüksekten dökülmesiyle meydana gelen Tarsus Şelalesi tarihi, konumu ve büyüleyici güzelliği ile özellikle yaz aylarında turistlerin uğrak mekânlarından biri.

Tarsus Şelalesinin Tarihi

Tarsus Şelalesi’nin bulunduğu alan yıllar önce Romalılar döneminde kaya mezarları ve mezar odaları olarak kullanılmıştır. Bolkar Dağlarındaki kaynağını kaybeden Tarsus çayı yatak değiştirince mezarlıklar su altında kalmış ve Tarsus Şelalesi bugünkü halini almıştır. Prokopius’a göre Justinyen zamanında bölgede çok fazla kar yağmış ve eriyen kar suları şehirde sel felaketine yol açmıştır. Böylelikle şehirde büyük bir yıkım meydana gelmiştir. Şehri ikinci bir selden korumak isteyen Justinyen, Tarsus çayının yatağını değiştirmeyi çözüm olarak görür. Çayı kentin etrafından geçirmeyi başarır ve çay farklı yerden akmaya başlar. Justinyen ile ilgili anlatılanlar rivayetten ibarettir.

Tarsus Şelalesi günümüzde hala mezarlara ev sahipliği yapmaktadır. Romalılardan kalan bu mezarları görmek isteyenler, nehrin sularının azaldığı dönemlerde Tarsus Şelalesi’ni ziyaret etmelidirler. Ancak bu dönemlerde azalan su ile birlikte nehrin altında yatan mezarlar görülebilmektedir. Ancak Tarsus Şelalesi’nin şiddetli akan suyunda mezarlar tahrip olmuşlardır ve yine bu alanda bulunan Roma Yolu da mezarlıkların devamı niteliğindedir. Tarsus Şelalesi günümüzde özellikle yaz aylarında büyük ilgi görmektedir. Hem Tarsuslular hem de turistlerin ziyaretleri sayesinde gelişmiş olan Tarsus Şelalesi çevresinde piknik ve mesire alanları bulunuyor.

Tarsus Şelalesine Nasıl Gidilir?

Mersin il merkezine 27 km, Tarsus ilçe merkezine ise 2 km mesafede bulunan Tarsus Şelalesi’ne toplu taşıma veya binek arabalarla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tarsus Şelalesi, Adana’ya 25 dakika ve Mersin’e 20 dakika uzaklıktadır. İstanbul ve çevresinden gelecek olanlar ise Ankara-Aksaray-Mersin-Adana istikametini takip etmeleri sonucunda Tarsus Şelalesi’ne ulaşabilirler.