İş Dünyası

Sunumlarda Fark Yaratmanızı Sağlayacak 5 Alternatif

Sunumunuzu hazırlarken mutlaka dinleyici kitlenizi bilmeniz ve tanımanız gerekir. Bu sunum ve sizin anlatım diliniz için önemli noktalardan biridir. Sunumunuzu yaparken önce bu sunumu neden yapıyorum amaç ne olmalıdır gibi sorulardan yola çıkar isek daha verimli bir sonuç almamızı sağlar. Sunumlarda fark yaratmanızı sağlayacak 5 alternatif olarak adımlar bu şekilde başlamaktadır.

Bunlardan biri verilen mesaj net olmalıdır. Sunumunuzun amacını belirlemeniz gerekir. Sunumunuzun planı ve akışını iyi planlamanız gerekir. Diğer bir aşama ise Sunumunuzu yazıya boğmayın mutlaka görsel işitsel araçlar kullanmanız gerekir. Resim, video veya müzik konunuzla alakalı olmalıdır. Sunumunuzda Doğru-yanlış ya da iyi-kötü kavramları gösteren değerler olmalıdır. Sunumuz içerik olarak giriş, gelişme ve sonuç olarak değerlendirilmelidir.

Yazı boyutlarınızın ve tipi her slaydınız da aynı olmalıdır. Görsel içerik koymayacağınız slaydınız da 6 maddeyi geçmemeye özen gösterin çünkü fazla yazı dinleyiciyi sıkmaktadır. Bazı slaytlarınızda yazı ve resmi birlikte kullanabilirsiniz burada ise yazıda verilen mesaj net ve kısa olmalıdır. Kaynak veriniz ne kadar çok olur ise sunumunuzun ve sizin bilgili olmanız açısından iyi olacaktır.

Dinleyiciler tarafından sorulan sorularda direk bekletmeden net bir şekilde cevap verebiliyor olmamız ve sunumuzda da bunu gösterebiliyor olmamız gerekmektedir. Sunumlarda Fark Yaratmanızı Sağlayacak 5 Alternatif daha da arttırılabilir. Dikkat edilmesi gereken belli başlı yerler vardır. Yukarıda ki adımlar tamam ise sunumuzun içerik olarak bir sıkıntısı görülmemektedir.

Sunumunuzu yaparken de önceden yeri görmeniz sizin için avantaj olacak ve rahat bir sunum yapmanıza neden olacak ve ilgili eksikleri de görmenizi sağlayacaktır. Sunum yapmanızı daha da profesyonel hale getirmenizi sağlayan programlar artık hayat kolaylaştırmaktadır.

Bilgili bir şekilde kullanır isek güzel sonuçlar çıkarmamızı sağlar. Sunumlarda fark yaratmanızı sağlayacak 5 alternatif bu şekilde değerlendirilerek hayat vermiş olursunuz. Dinleyici sunuma çekme oranınız artmış ve onları da konuya dâhil etmiş olursunuz. Dinleyici katılımı her zaman büyük etki göstermiştir. Ve Sunum sonunda güzel tepkiler almanızı sağlar.