Genel Kültür İş Dünyası

Stajyerler Staj Yapacakları Yeri Nasıl Bulur?

Stajyerlik, eğitimini aldığımız meslek hakkında pratik bilgiye sahip olmamız için faydalı bir saha eğitimidir. Staj, lise ve üniversite eğitiminde karşımıza çıkar. Okuduğumuz bölüm hakkında teoride bir bilgimiz olabilir ama ileride mesleki hayata atıldığımız zaman zorluk çekmememiz için pratik bilgiye ihtiyacımız vardır. Stajyerler Staj Yapacakları Yeri Nasıl Bulur sorusu bu süreçte merak edilen sorular arasındadır. Staj yeri bulmanın iki yolu vardır.

 Kendi İmkânlarınız İle Staj Yapacağınız Yeri Bulma

Staj yapacağınız süre içerisinde gerçekten bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, stajyerler staj yapacakları yeri nasıl bulur? Sorusuna verilebilecek en iyi cevap ‘kendi imkânlarınız ile’ olacaktır. Çünkü staj yapacağınız yeri görmeden, çalışanları görmeden, çalışma sistemini görmeden staj yerinizi seçmeniz sizin için pek faydalı olmayacaktır. Unutmayın staj yaparken bir şeyler öğrenmezseniz o süre boyunca harcadığınız zamanı boşu boşuna telef etmiş olursunuz.

Okulun Yardımı İle Staj Yapılacak Yeri Bulma

Stajyerler staj yeri nasıl bulur? Sorusa verebileceğimiz cevaplardan bir diğeri de ‘okulun yardımı ile’ olur. Eğer bir öğrenci kendi imkânları ile staj yapacağı yeri bulamadıysa son çare olarak eğitim aldığı okuldaki yetkili kişiye başvurur. Liselerde genellikle müdür yardımcıları, üniversitede ise genellikle danışmanlardır. Okulunuza stajyer öğrenci arayan şirketler talepte bulunurlar veya okulunuza gelerek seminer düzenlerler. Bu şirketlerin belli miktarda stajyer öğrenci alma kontenjanları vardır.              Eğer okulun yardımını alacaksanız. Yetkili kişiye başvurursunuz. Yetkili kişi stajyer öğrenci arayan şirketlerin iletişim bilgilerini verir. Şirketlerle iletişime geçersiniz ve eğer kabul edilirseniz stajyer öğrenci olarak işe başlarsınız. Ama burada dikkat etmeniz gereken husus; eğer bir tane şirket kalmışsa ve bu şirket size uygun bir yer değilse staj yapacağınız sürenin size bir faydası olmayabilir. Bu yüzden kendi imkânlarınız ile bulmanız sizin için daha faydalı olacaktır.