Otomobil

Spor Arabaların Dezavantajları Nelerdir

Spor arabalar hem görüntü bakımında hem performans bakımından günlük hayatta kullanılan binek araçlardan çok daha iyidir. Ancak tabi ki bunun da dezavantajları vardır. Peki, Spor Arabaların Dezavantajları Nelerdir Spor arabaların dezavantajları denilince ilk akla gelen ekonomik olmayışıdır. Üç açıdan ekonomik olmadığını dile getirebiliriz. İlki arabayı alırken ödediğimiz yüklü miktar paradır. Piyasada ucuz spor araç bulunabilir.

Ancak genelleme yapacak olursak spor araçlar diğer araçlardan daha pahalıdır. İkincisi aracın yakıt tüketimidir. Spor araçlar yüksek performansa sahiptir. Bazen 200 300 beygire kadar güçlü motorlara sahip olabilirler. Buda aracın daha fazla yakıt harcaması anlamına gelir. İstisnalar olabilir ama geneli böyledir. Üçüncü olarak ise spor araçların yedek parçalarının ve servis bakımlarının normal araçlara nazaran daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca spor araçların parçaları her yerde bulunmaz ve bazen yurtdışından sipariş etmek gerekebilir. Buda aracınızın tamir sürecini hızlandırır. Spor araçların ekonomik olmadığını dile getirdik. İkinci olarak şunu söyleyebiliriz ki spor araçlar yere yakındır ve her yola uygun değildir. Yani spor arabanızla engebeli yollara girerseniz sonuçlarına katlanırsınız. Ülkemizde engebeli alanların bolluğuna bakacak olursak spor arabayla girebileceğiniz yollar çok kısıtlı diyebiliriz. Yani spor araba almak asfalt arabası almak anlamına geliyor.

Diğer Dezavantajları

Spor araçlar oldukça göz alıcı ve şık araçlardır. Dışardan bakıldığında en ucuz spor araç bile çok değerli görünebilir. Buda aracınızın hırsızların hedefi haline gelmesine neden olur. Diğer bir dezavantaj ise çevreyi kirletmesidir. Spor araçlar diğer araçlara nazaran daha fazla yakıt harcar. Bu sadece ekonomimizi değil çevremizi de etkiler. Diğer dezavantaj ise hızdır. Her ne kadar hız arabalarda olmazsa olmaz olsa bile spor arabaya binen bir insan sürekli hız yapmak isteyecektir. Buda hem kötü sonuçlara yol açabilir, hem kanunları çiğnememize neden olur.