İş Dünyası

Satış Kapama Ne Demektir?

Günümüzde pek çok sektör insanlara hizmet vermektedir. Bu sektörde pek çok iş yeri ve firma bulunmaktadır. Bu firmaların ayakta kalabilmesi için müşterilerle devamlı bir alışveriş gerekmektedir. Ancak bir müşteriyi bir iş için ikna etmek kolay değildir. Örneğin; bir firma olarak ürün satışa sunmuş iseniz, müşterinin size olan güvenini kazanmanız çok zordur.

Dolayısıyla ayrı bir emek isteyen bir durumdur. Yalnızca ürün satışı değil, herhangi bir anlaşma sağlarken de karşımızdaki kişinin bize güvenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde “satışı kapatamayız.” Peki, Satış Kapama Ne Demektir Bu terim, sıklıkla kullanılır. Herkesin aklına bir ürünün satışının sağlanması gelse de, yalnızca bununla sınırlı değildir.

Satış kapama, genel anlamıyla amacımıza ulaşmak demektir. Karşımızdaki kişi ile ne tür bir anlamda alışveriş yapmak istiyorsak, kendisinin bize olan güvenini kazanmamız anlamına gelir. Eğer bir ürün satıyorsanız, müşterinin ürünü alması demektir. Eğer fikirleriniz anlaşmanızın temeli ise, karşı tarafın sizin fikirlerinizi kabul ettiği ve size güvendiği anlamına gelmektedir.

Görüşmeler Esnasında Karşı Tarafa Sorular Sorun.

Etkili bir iş görüşmesi yapmak, karşı tarafı etkilemek istiyorsanız ona sorular sorun. Ne istediğini iyi bir şekilde anlamanız önemlidir. İsteklerini bildiğiniz ölçüde kendisine daha faydalı olabilirsiniz. Eğer karşınızdaki kişi, sorduğunuz sorulara net cevaplar vermiyorsa, ilk amacınız bu cevapları netleştirmek olsun.

Empati Kurmayı İhmal Etmeyin

Bir görüşme yaparken yalnızca kendi menfaatlerinizi düşünmeyin. Karşılıklı olarak en uygun anlaşmayı yapmayı sağlayın. Empati kurarak karşınızdaki kişinin isteklerini ve beklentilerini çözmeye çalışın. Onun beklentilerini ne kadar büyük ölçüde karşılarsanız güvenini de o ölçüde kazanacaksınız. Böylelikle satışı kolaylıkla kapatacaksınız. Unutmayın, satış kapama için en önemli husus, karşılıklı dürüstlüktür. Siz de karşınızdaki kişiye karşı dürüst olmayı ihmal etmeyin.