Teknoloji

Rusya’nın Halkın Beyninin Yıkandığını Gösteren Öyküler

Rusya’da medyanın uzun vakittir Devlet Lideri Vladimir Putin’in denetimi altında olduğu ve ülkede halkı manipüle eden propagandaların yapıldığı su götürmez bir gerçek. Elbette günümüzde neredeyse her ülkede propagandalara hizmet eden kuruluşlar mevcutken Rusya’daki durumun ciddiyeti, bugün Ukraynalıların kıssalarıyla paylaşıldı.

BBC Dünya Servisi Dezenformasyon Araştırma Ekibi’nin yayımladığı haber, Ukrayna’da yaşayan ve yakınları Rusya’da olan kimi bireylerin kendi ailesini bir savaşın olduğuna, Rusya’nın onlara saldırdığına inandırma çabasını anlatıyor. Lakin bu bireyler, gönderdikleri delillere karşın yakınlarını inandıramıyorlar.

Kendi anne babalarını inandıramıyorlar:

Oleksandra (BBC)

Örneğin 25 yaşındaki Oleksandra, yaşadığı kentin bombalandığını gösteren görüntüler çekerek annesine görüntüler gönderdi. Ama anne, bu görüntülere karşın kızına ikna olmadığını söyledi. Oleksandra, ebeveynlerinin bu çeşit olayların kazara yaşanmış olduğuna, Rus ordusunun asla sivilleri gaye almayacağına ve Ukrayna ordusunun kendi halkını öldürdüğüne inanıyordu. Ayrıyeten anne, askerlerin Ukrayna’ya onları ‘özgürleştirmek’ için geldiğini, hiçbir şeye ziyan vermeyeceklerini söylüyordu.

BBC’nin aktardığına nazaran Rus kanalları, savaşın nedenini Ukrayna’nın saldırganlığı olarak gösteriyor ve bunu ‘özel bir özgürleştirme operasyonu’ olarak niteliyordu. Rus medyasında savaş, işgal ve atak sözlerinin yasaklandığı da bilinirken, bu sözcükleri sarf eden medya kuruluşlarının ‘Rus askerleri hakkında şuurlu bir formda dezenformasyon yayma’ gerekçesiyle yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı söz ediliyor.

Bir öbür öykü de ailesini Ukrayna’dan çıkarmayı başaran, babası Rusya’da çalışan Mikhailo’dan. Babasının kendisini hiç aramadığını söz eden Mikhailo, babasını arayıp olanları anlattığında babasının bu olayların yanlışsız olmadığını söylediğini açıkladı. Babası, “Hayır bir savaş yok, Ruslar Ukrayna’yı Nazilerden kurtarıyor” kelamlarını sarf etmiş.

Diğer bir örnek olan Anastasya da Donetsk’te köyde yaşayan ve Rus kanalları izleyen ailesinin duruma inanmadığını anlattı. Sabaha karşı beşte annesini arayan Anastasya, annesinin kendisine “Endişelenme, Rusya Kiev’i asla bombalamaz” dediğini söyledi. Annesine bombardımanın başladığını söylediğindeyse “Ama, Ukrayna Donbas’ı bombaladığında yapmamız gereken buydu.” karşılığını aldı.

BBC’nin yayımladığı özel habere bu kontağa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , ,