Genel Kültür

Robocop Film Konusu

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde artık daha göz alıcı filmler yapılmaktadır. RoboCop filmide bu filmlerden biri olarak vizyona girmiştir. Yönetmenliğini Paul Verhoeven’ın üstlendiği bu filmde, başrollerinde ise Peter Weller, Dan O’Herlihy, Kurtwood Smith, Nancy Allen, Miguel Ferrer ve Ronny Cox gibi profesyonel oyuncuların yer aldığı bir bilim-kurgu filmidir.

Robocop Film Konusu

Bir çete çatışması ile çete üyeleri tarafından kurşunlanarak acımasızca öldürülen polis memuru Alex Murphy’nin bedeni çelikten yapılmış bir robot ile birleştirilir ve RoboCop adı verilir. Bunun dışında birde Alex Murphy robot ile birleştirilirken hafızası silinmesine rağmen hafızasını tekrar geri kazanmıştır.

Artık robot olan Murphy suça karşı savaşmak için programlanarak, suçluların karşısına çıkmaktadır. RoboCop olarak hayata devam eden Murphy, mükemmel yetenekleri, sonsuz güç ve uzaktan kontrol edilebilirliği sayesinde müthiş bir prototip olmuştur. Ancak onu yaratan insanların göremediği bir gerçek var, Makinenin içinde yaşayan insan belli belirsiz de olsa geçmişinden izler taşımaktadır.

Yönetmen Paul Verhoeven Kimdir

Paul verhoeven 18 Haziran 1938 doğumlu, uluslararası düzeyde tanınan Hollanda asıllı sinema yönetmenidir. Aynı zamanda senaryo yazarı ve prodüktör olarak bilinir. Verhoeven’ın en çok izlenen filmleri arasında RoboCop (1987), Total Recall (1990), Basic Instinct (1992), Starship Troopers (1997) ve Hollow Man (2000) filmleri bulunmaktadır.

Basından Filme Eleştiriler

Hollywood gazetesi: ”Muazzam bir sinema bekleyenler için kaçınılmaz bir film olarak vizyona girmiştir. RoboCop çevrimi sağlam bir anaakım sinema örneğidir. Paul Verhoeven’ın bu filmine saygıda bulunuyor ve bir diğer Verhoeven filmi olan Total Recall’un filminden daha iyi olduğu kesin bir gerçektir.

Empire: ”Film boyunca sürekli olarak yeni RoboCop’a ‘Teneke Adam’ şeklinde sesleniliyor ve RoboCop umutsuzca bir ruha sahip oluyor. Keşke onun yerine bir beyni olsaydı..” The Guardian: ”Bu çevrim tam anlamıyla çığır açmasa da, en azından, orijinal versiyonunu kusursuz yapan yanlarını anlayan birileri tarafından yapılmış gibi.”