Teknoloji

Milletlerarası Kedi Federasyonu’dan Rus Kedilere Yaptırım

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte Batı dünyası, Rusya’ya yönelik ağır yaptırımlara imza atmaya devam ediyor. Rusya’nın iktisadını etkilemeye ve rejimi halkın baskısıyla değiştirmeye yönelik olan bu yaptırımlar, Rus insanlarının dünyadan büsbütün soyutlanmasını sağlayacak halde gerçekleştirildiğinden etik tartışmaların da konusu oluyor.

Bugünse bu tartışmaları daha da alevlendiren, şu ana kadar ‘abartı’ olarak anılan yaptırımların bile yanında olağan kalacağı bir yaptırım açıklaması geldi. Üyeleri ortasında Rusya, birtakım Güney Amerika ülkeleri, Avrupa ülkeleri ve Çin’in bulunduğu Milletlerarası Kedi Federasyonu (Fédération Internationale Féline), Rusya’daki kedilere yönelik yaptırım uyguladı. Evet, Rus kedilere yönelik.

Rus kediler fuarlara alınmayacak:

Federasyonun internet sitesinde yer alan “Ukrayna’daki durumla ilgili açıklama” başlıklı yazıya nazaran FIFe Şurası, bu vahşet karşısında ‘yanıtsız kalamayacaklarını’ söz ederek 1 Mart 2022’den itibaren geçerli olacak biçimde şu kararları aldıklarını duyurdu:

  • Rusya’da yetiştirilen hiçbir kedi, soy kaydını hangi kuruluşun verdiğine bakılmaksızın Rusya dışındaki rastgele bir FIFe soy kütüğüne aktarılamaz ve kaydedilemez.
  • Rusya’da yaşayan iştirakçilere ilişkin hiçbir kedi, bu iştirakçilerin hangi tertibe üye olduklarına bakılmaksızın Rusya dışındaki rastgele bir FIFe fuarına alınamaz.

Federasyon, bu kararın yanı sıra aslında hoş bir kararını da paylaştı. Konsey, tertip bütçesinin bir kısmını Ukrayna’da mevcut durumdan ötürü kahır çeken kedi sahiplerini desteklemeye ayırmaya karar verdi. Öte yandan kedilere gelen yaptırım, düne kadar toplumsal medyada absürt yaptırımlarla dalga geçilmek için söylenen “Düğünlerde de Rus salatası yasaklanır.” kelamının çok yakında gerçeğe dönüşebileceğini gösterdi…

Etiketler: , ,