Otomobil

Kaygan Zeminde Araç Kontrolünü Sağlama

Acemi veya usta olsun, tüm şoförlerin korkulu rüyası kaygan bir zemin üzerinde araç kullanmaktır. Peki, Kaygan Zeminde Araç Kontrolünü Sağlama için nasıl taktikler kullanabiliriz?

1. Yavaş Kullanmak

Araçla kaygan zeminde yüksek hızlar yapmamak, virajlara daha kontrollü girmeye, ani bir durumda daha güvenli bir hamleye fırsat tanıyacaktır. Aynı zamanda aracın yol tutuşu, yavaş giderken daha fazla olacaktır. Bu şekilde öndeki araçla olan takip mesafesini daha rahat ayarlayabiliriz.

Rüzgârın çok olduğu viyadük, köprü gibi yerlerde de hızımızı düşürmemiz gerekir. Çünkü bu bölgeler, diğer yollara göre daha çabuk buzlanır. Eğer yüksek hızla köprü ya da viyadüğe giriyorsak hemen gazı bırakmalıyız ve debriyaja yavaşça basarak savrulma riskini azaltmalıyız. Vites geçişlerinde ani hareketlerden kaçınmalıyız.

2. Lastikleri Kontrol Etmek

Yağışın fazla olduğu kış aylarında, lastiklerimizin de kış lastiği olmasına dikkat etmeliyiz. Özellikle, kış aylarında yaz lastiğiyle yokuş yukarı çıkmaya çalışıyorsak, kazaya davetiye çıkarıyoruz demektir. Kar yağışı olan günlerde düz yolda bile kaza riski çok yüksektir.

Kış lastikleri bütün bu sorunları aşmamıza yardımcı olacaktır. Hava sıcaklığı 6-7 santigrat altına düştüğünde mutlaka kış lastiğine geçmeliyiz. Lastiklerinizin hava basıncını da hangi mevsimde kaç olması gerekiyorsa ona göre değiştirmeliyiz. Kaygan Zeminde Araç Kontrolünü Sağlama bu şekilde daha kolay olacaktır.

3. Sorunlara Karşı Ekipman Kontrolü

Araçta çekme halatının olması, takoz bulundurmak, sileceklerde problem çıkması halinde araçta yedek silecek bulundurmak gerekir. Sis lambalarının, farların düzgün bir şekilde yanıyor olması, sinyal ve stop lambalarının kontrolü ve dışarıdan net görülebilmesi, kaygan bir zemindeyken diğer araçlar açısından da önemlidir.

Görüş açısının kaybolmaması açısından camların kardan ve yağmurdan temizlenmesi gerekir. Araç içindeki sıcaklıktan camların buğulanması nedeniyle görüş açısının kaybolabileceğini biliyoruz. Dolayısıyla aracın rezistansın da düzgün çalışıyor olması önemlidir.