Teknoloji

Kablosuz Ağ Nasıl Daha Güvenli Hale Getirilir?

Bilgisayar kullanıcıları ve büyük firmalar için büyük kolaylık ve özgürlük getirse de kablosuz ağların güvenliği konusunda ciddi endişe duymaları gerekiyor. İyi bir sistem uzmanı iyi şekilde korunmayan bir kablosuz ağa kısa sürede sızabilir. Bunları engellemenin ya da zorlaştırmanın yolu ise sizin dikkatinize ve çabanıza bağlı. Kablosuz Ağ Nasıl Güvenli Hale Getirilir sorusunun cevabını sizin için araştırdık.

Şifreleme Türleri

Kablosuz ağınızın güvenliğini korumaya öncelikli olarak şifre türünüzü belirleyerek başlayalım. Bunun için size tavsiyemiz WEP şifreleme yöntemini kullanmayı bırakmanız. WPA2 şifreleme yöntemini kullanarak güvenliğinizi bir adım yukarıya taşıyabilirsiniz.

Wps Özelliğini Kapatın

Eğer eviniz ya da kurumunuz için gerekli değil ise modeminizden WPS özelliğini kapatmanız güvenliğinizi bir basamak daha yukarı çekecektir.

Kablosuz Ağ Adınızı Gizleyin

SSID olarak bilinen kablosuz ağ adınızı gizlemeniz sisteminize girmek isteyen kötü niyetli kişileri sizden bir adım daha uzaklaştıracaktır. Çünkü şifrenizden önce bilmesi, bulması gereken bir ağ adı olacaktır.

Modeminizi Kullanmadığınız Zamanlarda Kapalı Tutun

Kullanmadığınız zamanlarda modeminizi kapalı tutmak ağınızı izleyen casus yazılımların şifreleme paket bilgilerini yakalamasına engel olacaktır. Böylece ağınızın şifresini bulmaları daha da zorlaşacaktır.

Kişisel Bilgisayar Güvenliği

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise kişisel bilgisayarınızın güvenliğidir. Sizin şifrelerinizi ele geçiren kötü niyetli biri ağınızdaki tüm bilgisayarlara ulaşmakta zorlanmayacaktır. Ayrıca bunu sağlamak için şifresiz kablosuz ağlardan uzak durmalısınız.

Şifreleme

En önemli adımlardan biri ise şifrelerinizi doğru seçmenizdir. Şifrenizde eğer modem ara yüzünüz izin veriyor ise harfler ve rakamların yanında sembollere yer vermek, büyük küçük harfler kullanmak ve anlamlı kelimeler yerine anlamsız kodlamalar yapmak (tabi unutmayacağınız şekilde) sizin faydanıza olacaktır. İyi bir şifrenin kırılması basit bir şifrenin kırılmasından kat kat fazla zaman alacaktır.