Genel Kültür

Japonya’nın Başkenti Tokyo Şehrinin Bilinmeyenleri

Tokyo Şehri Doğu Asya’da, Büyük Okyanus’ta konumlanan bir ada ülkesi olan Japonya’nın başkentidir. 600 km² yüz ölçümü ve yaklaşık 13 milyon nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerindendir. ‘Yükselen güneş ülkesinin başkenti’ olarakta adlandırılır.

Yüksek gökdelenleri, geniş yolları, rengârenk ışıkları ve hareketli yaşantısı ile ilk görüşte ABD şehirlerini akıllara getirse de aslında kendine özgü kimliğini yakalamış durumda. Tokyo şehrinin şuan ki seviyesine ulaşması pekte kolay olmamış. 1923 yılında ki depremle büyük bir yıkım yaşayan şehir bundan 20 yıl sonra İkinci Dünya Savaşı sırasında da yerle bir oldu. 1950’lerden sonra ülke ekonomisinin hızlı kalkınmasına ayak uydurdu ve bugün ki temellerini attı.

Eğer Tokyo şehrinin mimarisinin Asya tipini ve Japon kültürünü yansıttığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şehir birden çok yıkıma uğradığı için buna rastlamanız pek mümkün değil. 1950 ve 1960 yılları arasında yeniden inşa edilen şehirde Batı tarzı hâkim. Asya tarzı tapınaklar ve Buda heykelleri gibi fantastik yapılar görmek istiyorsanız şehir merkezinin biraz dışına çıkmanız gerekiyor.

Tokyo Şehri büyük ve kalabalık bir şehir olduğundan dolayı ulaşım sistemleri biraz karışık gelebilir fakat oldukça modern ve geniş bir ulaşım ağına sahip. Tokyo’da tıpkı İstanbul gibi trafik ve park sorunlarına sahip. Bu nedenle toplu taşıma araçlarını özellikle de yaygın olan metroyu kullanmak akıllıca.

Bir kültür başkenti olan Tokyo birçok müze barındırır. Japonya’nın ilk ve en önemli müzesi olan ‘Tokyo Ulusal Müzesi’ burada yer alır. Yine önemli bir tarihi yapı olan ‘Sensoji Tapınağı’ Tokyo’nun il tapınağıdır ve turistlerin ilgi odağı konumundadır. Ayrıca gece hayatı Tokyo’nun olmazsa olmazlarındandır. Yaşam standartlarının yüksek olduğu Tokyo, yapılan araştırmalara göre dünyanın en pahalı şehridir. Teknolojinin en büyük üreticilerinden olan Japonya’da elektronik ürünler sanıldığının aksine ucuz değildir. Eğer Tokyo’ya gittiyseniz ve sevdiklerinize hediyeler almak istiyorsanız Edo dönemine ait ahşap işlemeleri, bez bebek, yelpaze ve seramik en çok tercih edilen hediyeliklerdir.