Teknoloji

İos Oyun Yapımı

Mobil teknolojilerin geliştiği bir çağı yaşıyoruz. Mobil teknolojilerin en başat örneği akıllı cep telefonlarıdır. Akıllı cep telefonları da farklı işletim sistemlerine sahiptirler. Akıllı cep telefonlarında günümüzde en yaygın şekilde sırasıyla Android, iOS, Windows Phone işletim sistemleri yer almaktadır. Başlıktan da anlayacağınız gibi bu yazımızda iOS işletim sistemine sahip cihazlar için nasıl oyun yapabiliriz? Sorusuna cevap arayacağız.

Xcode İle İos Oyun Hazırlama

Öncelikle iOS uygulama geliştirmek istiyorsanız bir Mac bilgisayar sahibi olmalısınız. Eğer elinizdeki bilgisayar Mac değil Windows ise endişelenmeyin. Onun da çözümü var. Windows bilgisayarınıza sanal makine içerisine Mac OS kurarak oyun geliştirmeye başlayabilirsiniz. Oyunu hazırlamak için MacOS içerisindeki XCode aracını kullanmanız yeterli. Hazırladığınız uygulamayı test etmek için gerçek cihazlara ihtiyacınız yok. Xcode içerisindeki emülatörleri kullanarak oyununuzu test edebilirsiniz.

Unity İle İos Oyun Hazırlama

Unity birçok oyun tasarımını hazır bulunduran, birçok farklı platform için oyun hazırlayabileceğiniz bir program. Unity elbette iOS desteği de sunuyor. Unity ile hazırladığınız c# ya da java ile yazılmış oyununuzu derleme aşamasında gerekli ayarları yaparak iOS uyumlu bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Bence oyun yazmak istiyorsanız ve hâlihazırda bir programa ücret ödemek istemiyorsanız, unity sizin için ideal.

Diğerleri

Bu iki yöntemin dışında İos Oyun Yapımı ile ilgili birçok yol mevcut. Örneğin Xamarin. Xamarin ile de iOS uygulamalar hazırlayabilirsiniz. Game Maker Studio da oldukça profesyonel ama paralı bir oyun hazırlama programı. Game Maker ile de iOS destekli oyun hazırlayabilirsiniz. Ben programlama bilmiyorum diyenler içinse Game Salad’ı tavsiye edebilirim. Game Salad ile kod satırları arasında boğulmadan sürükle bırak yöntemiyle iOS oyunlar hazırlayabilirsiniz. Oyunumuzu hazırladık. Sıra geldi piyasaya sürmeye. Oyunumuzu App Store’da yayınlamak istiyorsak senelik 99 dolara bir geliştirici hesabı açtırmamız gerekiyor.