Güncel Teknoloji

İnternet Bağlatırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesiyle beraber, internet günümüzün en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi haline geldi. Artık işyerleri ve evlerde olmazsa olmazlardan bir tanesi de internet bağlantısı. Peki evimize veya işyerimize internet bağlatırken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle dikkat edeceğimiz nokta ihtiyaçlarımızı belirlemek olacaktır, yani interneti ne için kullanacağımız çok önemlidir. Ev kullanıcıları genellikle interneti daha film, müzik ve sörf gibi hobi amaçlı kullandıklarından çok hızlı bir internet paketine ihtiyaç duymazlar, işyeri kullanıcıları ise daha farklı olarak yaptıkları işin niteliğine göre oldukça hızlı bir internet altyapısına sahip olmak durumundalar.

Elbette internet paketinize karar vermeden önce, interneti bağlatacağınız lokasyon  için altyapı bilgilerini edinmeniz gerekmektedir. Türkiye’de mevcut şartlarda iki adet internet bağlantı seçeneğiniz bulunmakta. Bunlardan bir tanesi telefon altyapısı üzerinden internet erişimi sağlayan adsl bağlantısı ve diğeri ise fiber optik bağlantı. Adsl bağlantısı genel olarak telefon hatlarının olduğu tüm lokasyonlarda internet bağlantısını sağlayabilmektedir. Fiber optik bağlantı ise, fiber optik kablolar aracılığı ile yapıldığından tüm lokasyonlarda bulunmamaktadır. Elbette internet bağlantısı yaptırmadan önce bulunduğumuz lokasyona göre bu altyapı çeşitlerinin hangilerinin uygun olduğunu bilmemiz bizim için büyük avantaj sağlar.

Adsl veya fiber optik bağlantı seçeneklerinden kendimize uygun olanı seçtikten sonra, sıra intenet hızımızı, paket seçeneğimizi ve taahhütte bulunacağımız süreyi seçmemiz gerekecek. Konu başından belirttiğimiz üzere internet hızınızı ihtiyacınıza göre belirlemeniz en doğrusu olacaktır. Bu şekilde ihtiyacımız olmayan hızlı internet paketlerine daha fazla ücret ödemek zorunda kalmayız.

İnternet hızınızı seçerken en önemli özellik interneti kullanacak kişi ve cihaz sayısıdır. Tekil bir kullanıcı ve tekil bir kullanıcı için 24 Mbbs hız yeterli iken 3 kullanıcı veya 6 cihaz için bu bağlantı hızı internette gezerken veya çalışırken sizi zor durumda bırakabilir. Böyle bir durumda daha hızlı bir internet paketi seçmeniz faydanıza olacaktır. Seçeceğiniz paketlerde genel olarak kampanyalar bulunur ve belirli bir kullanım süresi için vereceğiniz taahhütler ile normal paket fiyatının oldukça aşağısından bir fatura bedeli ödersiniz. Fakat taahhüt seçeneklerini değerlendirirken , o lokasyonda geçireceğiniz süreyi de göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Bu duruma göre taahhüt vermek oldukça avantajınıza olacaktır.