Genel Kültür

Helsinki Şehri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Helsinki şehri Finlandiya’nın başkentidir. Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki kuzey Avrupa ülkesinin güneyinde bulunmaktadır. Ülkenin kültür olarak en kalabalık ve en büyük şehridir. Helsinki şehrinin doğayla iç içe olması, sahili ile mavilere bürünmesi ve tarihin en etkili olan şehridir. Helsinki’nin merkezi alanı Baltık deniz kıyılarında yer almaktadır. Bu yüzden Helsinki’nin diğer adı ise “Baltık Denizin Kızı” olarak bilinmektedir.

Helsinki şehri eğlence, moda, işletme ve kültür bakımından ön plandadır. Helsinki şehrine yaz dönemleri tatil yapmak için en uygun yerdir. Kışın Helsinki şehri çok soğuk ve kurak geçmektedir. Bu yüzden yaz ayları güzel olan şehir turist akımında maruz kalmaktadır. Rus ve İsveç mutfağından etkilen Finlandiya mutfağı balık tüketimi en fazla olan yemek türüdür. Finlandiya ekmeği domuz etinin çavdar ekmeğine doldurulması ile Kalakukko adını almaktadır.

Kalakukko Helsinki’nin en çok tüketilen yemek türüdür. Sevilerek tüketilen Kalakukko ekşi maya ile yapılmaktadır. Tuzlusundan tatlısına her şey bulmak mümkündür. Helsinki Şehri Hakkında merak edilenlerden biri alışveriştir. Helsinki de alışveriş merkezleri yerine cadde ve sokaklarda bulunan pazarlar ve mağazalar insanların etkisini çekerek etkilemektedir. Helsinki’de geceleri 24 saat açık bulunan mekânlar bulunmaktadır. Bu mekânlar kafe, kulüpler, bar ve her çeşit mekân bulunmaktadır. Bu yüzden her köşede bir mekâna rastlayabilirsiniz. Kültür turizmi olan Helsinki de toplu taşıma bağlantıları bulunmaktadır.

Ulaşım yönünden Helsinki de otobüs, tren, metro, tramway ve Soumenlinna adı verilen vapur bulunmaktadır. Helsinki şehrinde gezilmesi gereken ilk yer Soumenlinna Kalesidir. Daha sonrasında şehirde birçok park bulunmaktadır. Ama gidilmesi gereken bir park Esplanadi Parkıdır. İnsanlar tarafından çok çekici bir parktır. Park içerisinde bulunan heykelleri görülmesi gereken bir heykeltıraşlardır. Helsinki de yer alan aktiviteler ise yaz aylarında plajlara giderek güneşlenerek yüzmek. Bir gün tatil planları yaparsanız Helsinki’nin güzellikleri size beklemektedir.