Genel Kültür Teknoloji

Günümüzde Film Stüdyosu Teknolojisi

1920’li yıllarda filmler, o film için belirlenen ve filme has düzenlenen alanlarda ve genellikle gerçek mekânlarda çekiliyordu. Teknolojinin gelişmemesi nedeniyle bazı sahneler, teknik anlamda biraz yoksun kalıyordu. Günümüzde ise çeşitli efekt teknikleri, özellikle bilim kurgu filmlerinde yoğunlukta olmak üzere rahatlıkla kullanılabiliyor.

Hatta sadece animasyondan oluşan filmler de vizyonlarda yerini alıyor. Özellikle çocuklara hitap eden animasyon filmler için teknolojinin sınırları zorlanıyor. Bu konuda biz daha çok Greenbox teknolojisinden bahsedeceğiz.

Sinemacılığın önde gelen filmlerinin bazıları artık sadece stüdyoda çekiliyor. Stüdyo dışında hiçbir kayıt yapılmasına gerek kalmıyor. 1960’larda başlayan, 1990’larda Hollywood’da üzerinde çok çalışılan greenbox tekniği, artık günümüzde birçok filmde kullanılan bir teknik durumunda.

Çünkü görsel efektlerin rahatlıkla eklenebilmesi için stüdyo teknolojisi çok kullanışlı. Ayrıca maliyet olarak da filmin sadece stüdyoda çekilmesi, hem daha az kişi çalıştırmaya olanak sağlıyor hem de kişilere harcanacak bütçeyi, efektlere ve diğer teknolojik malzemelere kanalize etmeyi mümkün kılıyor.

Tamamı Stüdyoda Çekilen Filmler

Gişe rekorları kıran birçok filmin aslında Günümüzde Film Stüdyosu Teknolojisi kullanılarak sadece stüdyo setlerde çekildiğini biliyor muydunuz? 1960 yapımı kült korku filmi Psycho çok eski az sayıda örnekten biri. 1983 yapımı Scarface, günümüze yaklaşırsak Inception, The Matrix, Shawshank Redemption, Gravity, Lord of The Rings: Return of the King, 300, The Shining, Star Wars, Godzilla, Jurassic Park. (Hollywood’da halen stüdyo sergilenmektedir)

Batman Begins, Spider Man 2, Apocalypse Now, Die Hard, Jaws (Hollywood’da halen stüdyo sergilenmektedir), Avengers, The Perfect Storm, Taxi Driver, World War Z, Gangs of New York, Man of Steel, The Matrix Reloaded gibi filmlerin tamamı stüdyo setlerde çekildi. Bunlardan bilim kurgu olanlarda ise greenbox teknolojisi kullanıldı. Filmlere özel efektler verilirken arkadaki yeşil perde kullanılmakta.