Teknoloji

En İyi Ekran Kartına Sahip Bilgisayarlar

Eğer bir oyun tutkunuysanız, muhteşem grafiklerle bezenmiş olan günümüz bilgisayar oyunlarını rahatlıkla oynayabilmek için her şeyden önce çok güçlü bir ekran kartına sahip olmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Tercihiniz masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar olabilir. Her iki seçenekte de bu zorlayıcı oyunların üstesinden gelebilecek ekran kartlarına sahip olan bilgisayarlar var.

Büyük ihtimalle bildiğiniz üzere piyasa başlıca iki ekran kartı üreticisi yer almakta. AMD ve Nvidia. İki üretici de piyasanın en iyisi olmak için sürekli bir rekabet halindeler ve sık aralıklarla ekran kartlarını güncelliyorlar. AMD daha çok fiyat/performans odaklı çözümler üretirken, Nvidia daha çok alım gücü yüksek olanlara hitap ediyor. İsterseniz şimdi her iki firmanın da en iyi ekran kartlarına bir göz atalım;

AMD

Amerika menşeili bu şirket, geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü RX serisi ile şu ana kadar geliştirdikleri en verimli ve güçlü ekran kartı iddiasını taşyor. Serisinin en üst üyesi olan RX 480, 1120 MHz saat hızı ile geliyor ve bu hız 1266 MHz’e kadar çıkabiliyor. 5.8 TFLOP işlem gücüne sahip olan RX 480, sadece 150 watt güce ihtiyaç duymakta.

NVIDIA

Kuruldukları 1993 yılından beri grafik işlemciler ve anakart chipsetleri üreten Kaliforniya merkezli bu firma, Oyun Severlere Özel En İyi Ekran Kartına Sahip Bilgisayarlar üretmektedir. Uzun yıllardır GeForce grafik işlemcisi ile meşhur olan nvidia, geçtiğimiz aylarda 10. jenerasyonunu ile sansasyonel bir çıkış yaptı. Bugüne kadar geliştirilen en gelişmiş ekran kartını ürettiklerini iddia eden nvidia, serinin en üst seviye ürünü Geforce GTX 1080 ile bu iddiasını gerçekleştirmiş gözüküyor. 1607 MHz standart saat hızı, 1733 Mhz arttırılmış saat hızı ile muhteşem bir oyun performansı sunmayı vadeden Geforce GTX 1080, sadece 180watt güce ihtiyaç duyuyor.