Teknoloji

Elon Musk: Starlink, Rus Medyasına Sansür Getirmeyecek

Tüm dünya Rusya-Ukrayna savaşını konuşurken dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk’tan da bu mevzuda bir atılım gelmişti. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhalio Federov’un davetine cevap veren Musk, uydu interneti sağlayıcısı Starlink’e ilişkin uyduların ülkede etkin olduğunu açıklamış ve fiyatsız hizmet verileceğini aktarmıştı.

SpaceX CEO’su, daha sonra yaptığı açıklamalarda ise Starlink kullanımı hakkında Ukrayna’ya ihtarlarda bulunmuştu. 50 yaşındaki ünlü milyarder, uydu internet hizmetinin kullanımının hedef alınabileceğini söyleyerek dikkatli olunması gerektiğini tabir etmişti. Artık de bu mevzu hakkında Musk’tan bir açıklama daha geldi.

Musk: Rus medyasına yönelik bir atak yapılmayacak

Savaşın başlamasının akabinde birçok dijital platformun ve ülkenin Rus medyasına yönelik yaptırımlar yaptığı biliniyordu. Musk da bu hususla ilgili Twitter üzerinden kıymetli açıklamalarda bulundu. Ukrayna’nın içinde bulunmadığı kimi ülkelerin, Starlink’e Rus medyasını engellemeye yönelik talepte bulunduğunu aktaran Musk, ifade özgürlüğüne dikkat çekerek şunları söyledi:

Bazı hükümetler (Ukrayna dışında) Starlink’e, Rus medya kaynaklarını engellemesi talebinde bulundu. Silah zoru olmadığı sürece bu türlü bir şey yapmayacağız. Söz özgürlüğünü desteklediğim için üzgünüm.”

Musk’ın bu açıklamasına reaksiyon gösterenler de oldu. Birçok insan Rus medyasının yanlış bilgi içeren bilgiler paylaşarak propaganda yaptığını; bunun da işgale takviye vermek olduğunu tabir etti. Ayrıyeten Musk’ın, SpaceX’in siber güvenliğe odaklandığını; bu sebeple de Starship ve Starlink V2’de gecikmelere yol açabileceğini aktardığını da belirtelim.

Starlink’in bu atağı, sansür ve yasaklarla ilgili yaptırımları gündeme getirdi

Musk’ın bu açıklamasının kimi soru işaretleri beraberinde getirdiğini de söylemek gerek. Şu an inanılmaz bir durumun için de olsak da bu açıklamalar, Starlink’in hizmet verdiği bölgelerde sansür konusundaki yasakları dinlemeyebileceği ve hükümetlerin bilakis hareketler yapabileceği manasına geliyor olabilir.

Bunun savaş olmadığı vakitlerde nasıl gerçekleşeceği, hukukî altyapısının nasıl olacağı ve yasaklara uyulmaması durumunda ne üzere sonuçların ortaya çıkacağı ise merak konusu olmuş durumda.

Etiketler: , ,