Teknoloji

Dronegun Nedir, Ne İşe Yarar?

Dronelar hayatımıza girdiğinden beri oldukça ilgi çekmeyi başardılar. Başta sadece eğlence için üretilen droneler, değişen ve gelişen teknoloji ile hayatın farklı alanlarına da adapte edilmeye başlandı. Drone’lar için en küçük insansız hava aracı diyebiliriz. Bir kumanda yardımı ile yönetebildiğimiz droneları, üzerinde bulunduğu kumanda sayesinde havada iken, kumandadan takip etmek de mümkün hale geldi.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu cihazlar ilk olarak eğlence amacı ile üretildiler. Daha sonra üzerinde ki kamera sayesinde keşif içinde kullanılmaya başlandı. Son günlerde ise internette son hızla yayılan videolar sayesinde de görmekteyiz ki, bu cihazlar ABD de silahlandırılmaya başlanmış. Yayınlanan ilgili video da açıkça görülüyor ki, üzerine tabanca monte edilmiş bir drone ormanlık alanda uçuruluyor.

Bir kumanda sayesinde yönetilebilen drone ve üzerinde ki silah, kumanda vasıtası ile ard arda ateşleniyor. Bu videodan yola çıkarak droneların kullanım alanlarının hızla çeşitlendiği görüyoruz. Kötü niyetli kullanıcıların eline geçtiğinde oldukça tehlikeli olabilecek dronegun’ların bu amaç için kullanılması yasak. Yani her hangi, bir insansız hava cihazını silahlandırmanın ağır yaptırımları bulunmaktadır.

TSK ve Türk polisi de bu teknolojiyi geliştirerek yararlanmayı amaçlamaktadır. Bu masum gibi gözüken cihazlar, artık askeri alanda da yardımcılarımız olacak gibi gözüküyor. Tabi ki hızla gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmak artık şarttır. Bu duruma ilk adapte olan ülke ise ABD olmaktadır. Hatta silahlar ile ilgili olan yasal düzenlemeyi, silahlı dronlar için kapsamlaştırdı. Böylece kötü niyetli kullanımlarının önüne geçmeyi amaçlamaktadır.

Türkiye’de de farklı bir durum söz konusu değil. Zira artık dronelar son derece kolay ulaşabileceğimiz cihazlar. Bu yüzden bazı yasal düzenlemelere gidilmektedir. Şuan için droneları sadece TSK ve Türk silahlı kuvvetleri kullanabilmekte ve bu cihazlar ile mühimmat taşımaktadırlar.