Otomobil

Dizel Araç Mı, Benzinli Araç Mı?

Çok farklı marka ve modelin bulunduğu günümüzde, araç seçerken tercihleri etkileyen en önemli hususlardan birisi de yakıt seçeneğidir. Dizel Araç Mı Benzinli Araç Mı diye soranların, hangi kriterleri göz önüne alması gerektiğini gelin beraber inceleyelim.

Sıfır veya ikinci el araç alırken, dizel araçlar benzinli araçlarla kıyaslandığında genellikle marka, model ve sınıfına göre 3 ila 20 bin TL arasında değişen fiyat farklılıklarına sahiptir. Dizel araçların bakım masrafları, benzinli araçlara göre daha fazladır. Benzinli araçlar yaklaşık 20.000 km’de bir bakıma girerken, dizel araçlar yaklaşık 10.000 km’de bir bakıma girerler. Dizel araca ait motorlar aynı marka ve modeldeki benzinli araca göre daha pahalıdır. Genellikle benzinli araçlara ait yıllık sigorta masrafları daha uygundur.

Bahsettiğimiz bu özellikler, dizel aracın ilk alım ve yıllık bakım masraflarının çok daha fazla olduğunu gösterir. Tüm bunların yanı sıra mazotun benzine nazaran litre fiyatı bazında daha ucuz olması, dizel araçların benzinli araçlara göre km başına çok az miktarda (litre olarak) yakıt harcaması sürücülerin dizel araç tercihindeki en önemli etkenlerdir. Uygun bir kullanım ve düzenli bir bakım yapıldığında dizel araçlar daha uzun ömürlüdürler. Binek dizel araçlar yaklaşık 500.000 km ömre sahipken, bu rakam ağır vasıtalarda 1.000.000 km ve üzerine çıkabilmektedir.

Uzmanlar maliyet olarak baktığımızda yılda yaklaşık 30.000 km ve üzerinde yolculuk yapan sürücülerin, dizel yakıtlı bir araç seçerek yerinde bir tercih yapıp, maddi olarak kara geçeceklerini belirtmekteler. Dizel araç torku, benzinli araç ise performansı daha çok temsil eder. Bu da spor araçlarda benzinin, SUV tarzı tork gerektiren araçlarda da dizelin önemini vurgular. Konfor olarak baktığımızda, benzinli araçlar daha sessiz çalışırlar, dolayısıyla daha konforludur diyebiliriz.

Dizel araçlar uzun kullanımlar için çok ekonomik hale gelebilmektedir. Sıfır araç alacaksanız, bayiler modellere göre benzinli araç ve dizel araç arasındaki tüm masrafları, sizin aracı yıllık kullanım sürenize göre hesaplayıp, hangi aracın uygun olduğunu belirleyebiliyorlar. Kriterlerinizi belirleyip, seçenekleri bu çerçevede incelediğinizde kendine en uygun aracı bulup, hayallerinize kavuşabilirsiniz.