Teknoloji

COVID-19’un Beyindeki Gri Maddeyi Azalttığı Keşfedildi

Koronavirüs, günümüzde tüm dünyada her gün yüz binlerce şahsa bulaşmaya devam etse de virüsün yeni mutasyonları, evvelki mutasyonlara nazaran şiddetli hastalığa yol açmıyor. Ancak virüs, bilim dünyası için hala gizemlerle dolu olmaya devam ediyor. Bu gizemin bir kısmı da koronavirüsten kaynaklanan COVID-19 hastalığının uzun periyodik etkileri.

Bugüne kadar yapılan kimi araştırmalar, COVID-19’un uzun periyotta beyinde küçülmeye dahi yol açabileceğini göstermişti. Nature mecmuasında yayımlanan yeni bir araştırmaysa ortaya daha önemli ve ürkütücü bir sonuç koydu. Araştırma, beyindeki gri husus miktarında önemli derecede azalma yaşandığını gösterdi.

Gri husus azalıyor, beyin küçülüyor, kokuyla bağlı olan korteks ziyan görüyor

Yaşları 51-81 ortasında değişen 785 UK Biobank iştirakçisi üzerinde gerçekleştiren çalışmada COVID-19 geçiren 401 kişi ve 385 denetim incelendi. Bu şahısların enfeksiyon öncesi ve enfeksiyondan sonraki beyin görüntülemelerine bakıldı. İmajlar, beyindeki gri unsur ölçüsünün besbelli bir halde azaldığını gösterdi.

Gri husus ölçüsünün azalmasının yanı sıra COVID-19’un beyinde koku ile bağlantılı olan primer olfaktör kortekste doku hasarına yol açtığını gösteren değişiklikler gözlemlendi. Bununla birlikte araştırma, beyinde besbelli biçimde küçülme yaşandığını da tekrar kanıtladı. Bunu ötesinde araştırmada incelenen hastalar, çoğunlukla COVID-19’u ağır geçiren hastalar da değildi.

Araştırmada yer alan ve COVID-19 geçiren 401 hastanın yalnızca 15’i hastanede yatan hastalardan oluşuyordu.

Etiketler: ,