Genel Kültür Güncel

Çocuklar İçin Seçilmiş Güzel Oyunlar

Oyun kavramının çocuk gelişiminin üzerindeki etkisinin ve yaratıcılığının öneminin ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için bu yazımız da çocuklara önerebileceğimiz kendilerini geliştirici ve ilgilerini çekebilecek bir tanıtım yazısı yazmaya karar verdik.

 Çocuklar İçin Seçilmiş Güzel Oyunlar

 1 ) Harry Potter Serileri:

Çocukların küçük yaşlardan itibaren duymaya aşina olduğu, kitaplarını okuyup filmlerini izlediği bu sihir yapan kahramanımız seçilmiş olduğu Hogwarts büyücülük okulundaki maceralarının video tabanlı oyunları sayesinde hem eğlenecek hem de insan zekâsı ve yeteneklerinin neleri zorlayabileceği ve düşleyebilme yeteneklerini geliştirmeye sevk edecek bu oyun serilerinde insanın aslında evrene hükmedebilen bir zekâya sahip olma farkındalığının kazanılmasını sağlayacaktır.

2 ) Resimli Kelime Bulmaca:

Android ve İOS tabanlı sürümlerini APP Store ve Play Store gibi uygulama paylaşımlarında bulabilecekleri çeşitli versiyonlarıyla çocukların öğrenme, anlamlandırma ve tümden varıma giden süreçte eğlenebilecekleri güzel bir aktivite sağlamaktadır. Çıkan 4 tane resmin ilişkilendirilerek aşağıda verilen harflerle bulunmasına çalışılan bu uygulamada geleneksel kültürümüz olan bulmaca ve bilmece türünün de bir örneği olduğu da göz ardı edilmemelidir.

3 ) Sims Serileri :

Çocukların tasarlama ve insan ilişkilerini öğrenebileceği paylaşım yapmasını, sorumluluklarının farkına varmasını sağlayacak bir oyun motoru tasarımı olan bu serilerde çocukların Legoların da bir üst seviyesine geçerek 3 boyutlu bir reel dünyaya geçişine yardımcı olacaktır.

4 ) PES ve FİFA Serileri:

Çocukların el ve zekâ becerilerinin hükmetme yetisine katkısını sunabilmesi için tasarlanmış ve sporu sevdiren bu oyun serilerinde bireyler hem eğleniyor hem arkadaşlarıyla vakit geçiriyor ve en önemlisi yarışmacı bir kimlik kazanıyor. Ayrıca oyun içerisinde bireyin kuracağı sistem ve değişik varyasyonlara dayalı taktiklerle de oyuncu stratejik olarak da bir taktisyen kimliği kazanıyor. Neden bir Mourinho daha bilgisayar veya playstation başında doğmasın ki?

5 ) Sudoku:

Çocukların sayısal zekâ ve mantık gelişimine büyük katkısı olan Uzak Doğu menşeili bu sayısal oyunda bireylerden 1-9 arasında verilen sayılarla belirtilen kare kutular içerisine belli bir format neticesinde rakamları yerleştirmesi üzerinde dayalı olan bu oyun bireyin gelişimi ve hafızasını kuvvetlendirme açısından dünyanın en etkili oyunlarından birisi olarak kabul edilmektedir.