Genel Kültür

Çeyiz Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeyiz seti alırken dikkat edilmesi gerekenler sorusuna cevap vermeden önce çeyiz setleri günümüzde geçerliğini koruyan en eski geleneklerimizden bir tanesidir. Eskiden evlenecek kızlar ve aileleri hazırladıkları çeyizlerini bir prestij unsuru görür ve ona göre oldukça kaliteleri ürünler ile çeyizlerini zenginleştirirlerdir. Şimdilerde ise içeriği biraz daha genişletilerek bu gelenek halen devam ettirilmektedir. Çeyiz geleneğindeki en büyük değişiklik ise yeni kurulacak ev eşyalarının tamamını kapsaması ve bu çeyiz oluşturma işine evlenecek erkek ve ailesinin de dahil olmasıdır.

Çeyiz seti oluşturan bir karı koca adayı için öncelikli olarak en çok emek harcanan alanın mutfak olacağı tahmin edilmektedir. Çünkü en fazla çeşidin ve parçanın da bulunduğu yer mutfaktır. Bu yüzden gelin adayları mutfağa çok önem verirler. Mutfak için gerekli olan eşyaların bir listesini hazırlamak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Eğer kalabalık bir aileniz var ise belki buna göre sayıca fazla mutfak eşyası almak isteyebilirsiniz ancak lüzumsuz olan hiçbir şeyi almamalısınız.

Öncelikle porselen yemek takımları alınırken ilk dikkat edilmesi gereken kural ilerde yemek takımının bir veya birden fazla parçasının kırılması durumunda firmanın eksik parça teminini sağlayabiliyor olmasıdır. Bunun içinde porselen yemek takımları alınırken üretimi yerli olan ve üretim kapasitesi yüksek olan markalar tercih edilmelidir.

Sağlamlığına bağlı uzun kullanım ömrü ile sağlıklı bir kullanım sunan çelik tencere setleri çeyiz setlerinin bir diğer önemli parçasıdır. Çelik tencere setlerinde ilk kural çeliğin 304 paslanmaz kalite ve 18/10 ayarda olmasıdır. Bu özellikleri kapsayan setler uzun ömürlü ve paslanmaya karşı dayanıklı olmaktadır.  Kulplarının kendinden çelik olmadığı durumlarda(bakalit veya slikon kulp gibi) yanma ve yapışma durumunun olmadığına dair inceleme yapmak çok önemlidir.

Çatal-kaşık bıçak setleri yüzyıllardır sofraların baş aktörlüğünü temel kullanım alanından dolayı kimseye kaptırmamıştır. Çelik tencere setlerinde olduğu gibi çatal-kaşık bıçak setlerinde de ilk kural çeliğin 304 paslanmaz kalite ve 18/10 ayarda olmasıdır. Bu özellikleri kapsayan setler uzun ömürlü ve paslanmaya karşı dayanıklı olmaktadır. Zamanla deforme olarak kararmasına karşı satıcıdan güvence alınarak satın alınmalıdır. Çelik çatal-kaşık ürünlerinin kalınlık milimlerine dikkat edilmeli uzun süreli sağlam kullanım için 3 mm ve üzeri tercih edilmelidir.

Etiketler: