İş Dünyası

Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

Borsa hisse senetlerinin ve çeşitli diğer yatırım araçlarının belli başlı kurallar dahilinde alım satımının yapıldığı bir pazar olarak tanımlanabilir. Bu alım satım işlemleri sektörde faaliyet gösteren aracı kurumlar vasıtası ile gerçekleştirilir.

Borsada işlem yapmak için, yatırımcıların ilk başta Borsa İstanbul’un kabul ettiği aracı kurumlardan bir tanesi seçip bir yatırım hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Bu işlemi takiben, yatırımcılar Borsa İstanbul bünyesinde işlem görmekte olan hisse senedi, VİOP, tahvil ve bono gibi yatırım araçlarını portföylerine ekleyebilir ve alım – satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Borsada işlem yapmak için bir yatırım hesabınızın olması gerekmektedir. Yatırım hesaplarını Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında faaliyet gösteren tüm bankalar müşterilerine sağlamaktadır. Bu yatırım hesaplarını açan bankalar hesaplar üzerinden işlem yapılması durumlarında belli bir komisyonu müşterilerinden almaktadır.

Borsada işlem yapılabilmesi için her alım emrinin bir satım emri ile eşleşmesi gerekir. Borsadan hisse senedi satın almak isteyen bir yatırımcının işlem yapabilmesi için hisselerini satmak isteyen başka yatırımcıların mevcut olması gerekir. Borsada kar etmek için piyasaları aktif bir şekilde takip etmeniz oldukça önemlidir. Aksi takdirde bir yatırım kararı vermek, zararla sonuçlanmasına neden olacaktır. Satın aldığınız hisse senedinden kar etmek için ilgili senedin ne zaman değer kazanacağını ve değerini ne zaman yitireceğini tahmin etmeniz gerekir. Borsaya girmeden önce kesinlikle hissesini alacağınız şirketin analizini çok iyi yapmanız gerekir. Böyle imkanınız yok ise bu konuda profesyonel olan şirketlerden, ilgili yatırım uzmanları aracılığı ile destek alabilirsiniz.

Etiketler: