Genel Kültür

Avize Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Avize denince birçok insanın aklına görkem, lüks, kristal ve parıltı gelmektedir. Ancak artık modern dünyada avizeler çok daha modern, bazen minimal ve kolay ulaşılabilir eşyalardır. Eviniz için kişisel tarzınızı yansıtan mücevher parçaları gibidirler.

Evinize girdiğinizde karşınıza çıkan ilk yer koridor ve antre kısmıdır. Ev antreleri genelde karanlıkta kalır. Bu yüzden koridor için avize seçimi yaparken aydınlatma şiddetine dikkat etmelisiniz. Örneğin, koridor da çok sarkık avize seçerseniz, evinizin girişini ciddi anlamda daraltacaktır.

Avize alırken salonumuzun ölçüsü ve kullandığımız mobilyaya göre değerlendirme yapmamız lazım. Tabi ki fiyat da bu konuda biraz seçmemizde tercih meselelerinden biri. Bizim tavsiyemiz ise görünüş önemli ama kullanılan malzemelere de dikkat etmemiz gerekmektedir. Oturma odası aileniz ile en çok zaman geçireceğiniz ortamların en başında gelir, bu nedenle oturma odası için avize seçerken aileniz ile birlikte bir karar vermeniz en doğrusu olacaktır.

Avize modelleri, klasik tarzda mobilyalarla dizayn edilmiş evlere farklı bir hava katmaktadır. Tabi bu durumun da farklılıkları vardır. Örneğin şamdanlı avize modelleri daha ağır bir stili seven insanlar için idealdir.

Genellikle orta boy ve cam avizeler mutfak için idealdir. Akşamları dinlenme alanınız olan oturma odalarında zevkinize göre bir avize tercih edebilirsiniz. Fakat mobilyalarınız sade ise taşlı ve cam modeller pek uygun olmayacaktır. Daha çok tavana yakın konumlandırılan uzun avizeleri tercih edebilirsiniz.

Avizelerin seçiminde bir diğer önemli husus mekânın tasarımıdır. Kullanılan mobilyalara göre renk, desen ve tarz anlamında tercihlerin şekillenmesi gerekir. Modern tasarımda koltuk takımları ile klasik bir avize uygun olmayacaktır. Mutfak için alınacak avizelerin sade bir model olmasına dikkat ederseniz temizliği de o ölçüde kolay olacaktır. Avize seçerken üzerinde bulunan metal aksamların zamanla paslanma ve kararma yapmayacak kalitede olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde aldığınız avizeleri uzun süre sorunsuz biçimde kullanabilirsiniz.

Etiketler: