Otomobil

Araba Nasıl Vurdurulur?

Günümüzde araba kullananların aklında ki en büyük sorulardan biridir. Aracı kullananların, arabanın bir anda durması ve çalışmamasıyla aklına direkt arabayı vurdurmak geliyor. Bir o kadar zararlı ama pratik yöntem sanıldığı kadar zor değildir.

Öncelikle arabayı vurdurmak için ya arabanızın eğimli bir yolda kalmış olması ya da yanınızda size yardımcı olması için iki, üç kişinin bulunması gerekiyor. İlk seçeneği göz önüne alalım, eğer ki eğimli bir yoldaysanız şanslısınız ki bu işlemi tek başınıza da halledebilirsiniz. Öncelikle arabanızı boşa alın ve dikkatli bir şekilde el frenini indirin, arabanız hafif sürat kazandığında (düz vitesli arabalarda) vitesi ikiye takarak yavaşça debriyajdan ayağınızı kaldırarak arabayı hafif gaz vererek çalıştırın.

Arabanız sarsılmaya başladığın da korkmayın, bu arabanızın çalışacağını göstermektedir yani doğru yoldasınız. Arabanız çalıştığında hemen her şey bitti sanmayın çoğunlukla sorun aküden olduğu için şarj olması gerekiyor. Bu işlemi ise arabayı yol kenarına çekerek ve belli bir süre gaz vererek yapıyoruz. En yakın servise kadar arabanın kontağını kapatmayın aksi takdirde bu işlemlerin hepsini tekrar yapmanız çok olası bir durum.

Bir de şimdi düz yolda kalırsak ne yapmamız gerektiğine bakalım, öncelikle bu işlemi tek başınıza yapmanız oldukça zor o yüzden çevreden yardım almak gerekiyor. Yardım aldığınız kişiler arabayı aynı eğimli yoldaymış gibi belirli bir sürate kadar ittirmeli ve sizin o sıra da dikkatli bir şekilde eğimli yolda yapılmasını söylediğimiz işlemlerin aynılarını yaparak bu zor durumdan kurtulmuş oluyorsunuz.

Bu işlemler belirttiğimiz gibi düz vitesli arabalar için geçerlidir. Otomatik vitesli araçlarda da araba vurdurma yöntemi yapılıyor fakat bu araca oldukça zarar verdiği için bu yöntem yerine direkt servislerin aranması tavsiye edilir. Sonuç olarak bu yöntem hepimizin aklının bir kenarında bulunmalı fakat yolda kalan arabanıza daha da zarar vermemek için yol yardım ekiplerinin çağırılması en kolay ve en zahmetsiz yoldur.