Otomobil

Araba Motoru Nasıl Temizlenir?

Arabanız ne kadar büyük ve lüks olursa olsun, kaputu açtığınızda karşınıza çıkan ve belki de ufak görüntüsü ile sizi hayal kırıklığına uğratan motor, aslında bir arabanın en önemli parçalarındandır. Boyut olarak küçük olsa da silindir hacmi ve ürettiği beygir gücü ile ölçülen benzinli, dizel veya elektrikli motorlarda periyodik motor temizliği ve bakımı aracın performansını arttırarak hem aracın ömrünü uzatır, hem de beklenmeyen arızaların erken tespit edilerek anında giderilmesine olanak tanır. Araçlarda motor temizliği ise aslında çok da gerekli olmayan ve genellikle kozmetik amaçlı yapılan bir işlemdir. Mutlaka uzman bir kişi tarafından yapılması gerekir.

Motor temizliğinde yapılacak en büyük yanlışlar, motoru sıcakken yıkamak ve motoru basınçlı su ile temizlemektir. Sıcak motor soğuk su ile temas ettiğinde çatlar, basınçlı su ise motorun içine sızarak büyük hasara yol açar. Ayrıca motor kesinlikle normal deterjanlı su ile temizlenmemelidir.

Motor temizliği konusunda dikkat etmemiz gereken altın kural motoru temizlemeden önce kesinlikle soğuk olmasıdır. Yani aracımızın motorunu temizlemeden bir gün önce kullanılacak malzemeleri almanız ve motorun soğumasını beklemeniz gerekir.

Genellikle düşülen en büyük yanılgı olan arabanın motor temizliği o arabanın iyi olacağı anlamı çıkması kesinlikle yanlıştır. Her şey de olduğu gibi arabaları da fazla ve sık sık temizlemek zararlıdır.

Düzenli motor temizliği ile hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi ve yakıt filtresi değiştirilmektedir. Düzenli motor temizliği yaptırarak aracınızın her zaman temiz olmasını ve performansını ve ömrünü arttırmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler: