Otomobil

Araba Jantı Nasıl Temizlenir?

Arabaların genellikle en fazla kirlenen kısımları jant ve lastiklerdir. Bunun sebebi yere yakın olması ve yoldan gelen her türlü kire ilk önce maruz kalmasıdır. Her fren yapışta balatalar aşınır, aşınma beraberinde tozun ortaya çıkmasına sebep olur. Söz konusu toz ve pislikler de lastik ile jantlarda toplanır. Yol boyunca karşılaşılan yağmur veya kar gibi iklimsel değişiklikler de kirlerin yüzeye daha çok tutunmasına sebep olur. Aracın temiz görünmesi için jantların temizlenmesi ve kirden arındırılması oldukça önemli bir konudur.

Kirlerin daha fazla yapışmaması ve kalıcı olmaması için ayda bir kez arabalar yıkanmalı, jantlar temizletilip parlatılmalıdır.

Jantın temizlenmesi için kullanılan sünger ve fırçanın yumuşa olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde jant yüzeyi çizilebilir. Bu amaçla özel jant fırçası tercih edilmelidir. Eğer jant fırçası bulunamazsa yağlı boya fırçasının kullanılması da uygundur.

Jantların temizlenmesi için kullanılan malzemeler özenle seçilmelidir. Çoğunlukla kullanılan kola, bulaşık yıkama deterjanı, tuz ruhu veya gaz yağı gibi içerikler yüzünden jant yüzeyi aşınarak zarar görebilir. Bu sebeple jant temizliğine özel üretilen ürünler tercih edilmelidir.

Ağır kimyasallar, arap sabunu, kola, gaz yağı, tuz ruhu vb. maddeler jant ve araba lastiği kısa vadede temiz gösterse bile zamanla lastik ve jantta bozulmalara yol açar. Jantlarda paslanma ya da lastiklerde aşınma yada yırtılmaya yol açabilir, Çekici etkileriyle çok çabuk ve daha ağır kirlenmelerine sebep olacaktır. Sadece bu iş için geliştirilmiş özel ürünler kullanmanız jant ve lastiklerinizin ömrünü uzatmanız için önemlidir. Jant ve lastikler için kullandığımız fırçanın sert olmamalıdır. Özellikle jantlar sert kıllı fırçalar ile çizilebilir. Fırça ile temizleme bittikten sonra araç fırçasız köpüklü yıkama maddesi ile kaplanır. Bu aşamada Jant temizleme maddesi sıktığımız jantlar ve lastiker de köpükle kaplanır.

En sonunda yüksek basınçlı su ile Jantlar dahil tüm araba durulanır. Jant temizleme işleminin araç yıkanmadan önce yapılması bu aşamada önemlidir. Jant temizleme işleminden önce naylon / latex eldiven kullanımı tavsiye edilir.