Blog

Android Kullanmanın Püf Noktaları ve İpuçları

Mobil teknolojilerin hızlı gelişimi ve yaygınlaşması, bu teknolojileri nasıl daha verimli kullanabiliriz sorusunu akla getirmektedir. Kullanım kılavuzu alışkanlığımız olmadığı için telefonumuzun hangi özelliklere sahip olduğunu tam olarak bilememekteyiz. Mobil dünyasında Android, iOS ve Windows işletim sistemleri en yaygın işletim sistemleri olarak göze çarpmaktadır. Bu yazımızda Android Kullanmanın Püf Noktaları hakkında çeşitli ipuçlarından bahsedeceğiz.

Android Cihazların Pil Ömrü

Eğer elinizde bir android telefonunuz varsa ve şarjınız hemencecik bitiyorsa bu başlık tam size göre. Android cihazınızda kullanılan kimi uygulamalar ve özellikler daha sonra kullanılmasa da cihaz pil ömrünü tüketmektedir. Diyelim ki telefonunuzla internete girdiniz o günün hava durumunu görüntülediniz ve sonrasında telefonu karartıp telefonunuzu cebinize koydunuz.

Açık bıraktığınız wifi cihazınızın şarjının daha çabuk bitmesine neden olmaktadır. Bunun gibi kullanmadığınız halde açık duran Bluetooth, GPS, Mobil Veri gibi özellikler telefonunuzun şarjının daha çabuk tükenmesine neden olmaktadır. Ayrıca arka planda bekleyen çeşitli uygulamaları özel yazılımlar yardımıyla kapatmak sizin faydanıza olacaktır.

Android Klavye Düzeni

Bazen telefonumuzda mesaj yazarken otomatik kelime tamamlama özelliğinin kurbanı oluruz. Salam yazmak isteriz ama klavyemizden Selam kelimesi çıkar. Bunun nedeni klavyemizin otomatik tamamlama özelliğinin açık olmasıdır. Bu sorundan kurtulmanın yolu Cihazımızın Ayarlar başlığı Dil ve Giriş alt başlığı altında bulunan kelime düzeltme özelliğinin iptal edilmesidir. Dil ve giriş alt başlığı altında klavye ile ilgili diğer ayarlarımızı da yapabiliriz.

Google Play’de Yer Alan Oyun ve Uygulamaları Kullanma

Telefonumuzda yer alan uygulamaları kullanarak cihazımızın işlevselliğini arttırabiliriz. Mevcut uygulamalar ihtiyaçlarımızı karşılamıyorsa yahut var olan oyunlar can sıkıntımızı gidermiyorsa yeni oyun ve uygulamalara ihtiyaç duyarız. Android telefonlarda yeni oyun ve uygulamalar kullanmanın en mantıklı yolu Google Play uygulama marketini kullanmaktır.

Yalnız Google Play Marketten istediğimiz uygulamaları indirebilmek için bir gmail e posta hesabına sahip olmamız gerekmektedir. Böyle bir e posta hesabımız yoksa yapabileceklerimiz tanıdık birinin gmail e posta hesabıyla giriş yapmak ya da yeni bir gmail e posta hesabı almaktır. Böylelikle sorunsuzca google play marketten istediğimiz oyun ve uygulamaları indirebiliriz.