Teknoloji

4.5 G Hayatımızda Neleri Değiştirdi?

4.5 G ile tanışalı yaklaşık 7 aydan fazla bir süre oldu. Kimine göre hayatımızı kolaylaştırdı ama kimilerine göre de bu durum pek de iç açıcı değil. Türkiye’ye 4.5 G’nin gelmesi finans, teknoloji, eğitim vs. olarak büyüyemeyeceğini kimse inkar edemez.

4.5 G’ yi hayatımıza girdiğinden beri internette vakit geçirmemiz de o kadar fazla oldu ki hızına doyum olmuyor. 3 G ile yaklaşık saniyede 26 mbps hız ile veri indirebilirken 4.5 G ile 10 kat daha hız ve 4.5 G ye geçtiğimiz andan itibaren 10 yıl ileri zamanı yaşıyormuşcasına bu durumu hepimiz hissettik sanırım. 4.5 G geçemeyenler de var tabi bazı telefonlar ve sim kartları ne yazık ki 4.5 G uyumlu değil. Bu durum da bazılarımızın cebini etkilemedi de değil.

4.5 G bizlere zaman karı elde etmemizi sağladı. Bir dosya indirmek istediğimiz de 3 G ile 1 saatte zar zor indirdiğimiz dosyaları 4.5 G ile yaklaşık 10 kat daha hızlı indirerek zamandan kar etmemizi sağladı. Özellikle iş sektörleri bu durumdan çok memnun ama ne yazık ki öğrenciler ve sosyal ağda fazla vakit geçiren insanlara 4.5 G gelmeden önce 4.5 G Hayatımızda Neleri Değiştirecek diye sorduğumuzda bu durumdan pek de hoşnut olmadıklarını 4.5 G ‘ye geçebilmek için telefonlarını değiştirmek zorunda kalacaklarını internet paketlerinin ay sonunu getiremeyeceklerinden korktuklarını söylemişlerdi.

4.5 G’nin sözleşmesi 2029 yılında bitiyor.

5G’nin Türkiye’ye gelmesi 2020 yıllarında beklenmekte ne yazık ki 5G\’ye geçebilmek için 9 senelik bir kaybımız olacak. 2020 yılında sadece devlet daireleri, kurumsal firmalar ve büyük şirketler kullanabilecek. Olsun en azından Türkiye’nin gelişmesi için bu da büyük bir adım değil mi? 5G olduğunda internet paketlerimiz nasıl dayanacak bilemiyorum ama hızına doyum olmayacağı kesin. Umarım Vodafone, Turkcell ve Avea da internet paketleri için bir iyileştirme yaparlar da hepimizi sevindirirler.